Ulaştırma Bakanlığı’nın feribot hamlesiyle 33 yıllık Vezirköprü çilesi sona erdi

Samsun’un Vezirköprü ilçesindeki Altınkaya Barajı’nın karşı yakasında yer alan 15 mahallede oturan vatandaşların 33 yıllık çilesi sona erdi.  Altınkaya Barajı’nın karşı yakasında oturan vatandaşlar, ya el yapımı güvensiz sallarla karşıya geçiyor, ya da barajın etrafındaki yolu 2 saat boyunca dolanıyordu. Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, Vezirköprü halkının çilesini sona erdirmek için bölgede feribot seferleri başlattı.

Vezirköprü ilçesinde, Kızılırmak Nehri üzerine 1987 yılında Altınkaya Barajı’nın yapılması ve bu barajın zamanla göle dönüşmesiyle birlikte, barajın karşı kıyısında kalan 15 mahallenin en büyük sorunu ulaşımdı.

Altınkaya Barajı’nın karşı yakasındaki 15 mahallede yaşayanlar, araçlarıyla birlikte tam 2 saat boyunca etrafını dolaşıyordu. Samsun kent merkezine gelmek isteyen halk, önce Sinop’un Durağan ilçesine gidiyor, oradan Samsun merkeze geliyordu ama bu yolculukta tam 3 saat sürüyordu. Yol sıkıntısı yüzünden bölge sakinleri, tam 33 yıldır el yapımı güvensiz sallarla ulaşım sağlıyordu.

FERİBOT TUZLA’DA YAPILDI

Ulaştırma Bakanlığı tarafından Tuzla’daki tersanelerden temin edilip Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne hibe edilen 17 metre uzunluğundaki feribot, dün Samsun Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Kadir Gürkan’ın öncülüğünde suya indirildi. “Altınkaya 55” adlı feribotun 2 mürettebatı, 12 yolcu ve 4 araç kapasitesi var. 

“İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN”

10 mil sürat yapabilme özelliğine sahip Altınkaya 55, Bafra, Alaçam, Vezirköprü ve Sinop’un Durağan ilçeleri arasında sefer düzenleyecek. 1987’den beri ulaşım için 3 saatlik yolculuğa katlanmak zorunda kalan 15 mahalle sakini için bu haber, 33 yıllık çileyi bitiren cinsten oldu. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, feribotun bölge halkına olmasını dileyerek, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu’na katkılarından dolayı şükranlarımı sunuyorum. Suya indirilmesinde emeği geçen hem bakanlık hem de büyükşehir belediyesi ekiplerine teşekkür ediyorum. Bölge halkımızın yıllardır yaşadığı bu sorun, arabalı feribot ile çözüme kavuştu. 4 ilçe ve birçok mahalleyi birbirine bağlayacak olan bu taşıt ile vatandaşlarımızın ulaşım noktasındaki konforunu da yükseltmiş olacağız. Gerek merkezi yönetim gerekse yerel yönetimler olarak ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışıyla birçok yatırıma imza attık. Bölge halkımıza hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s