Minibüslerde maske takmak zorunlu, sosyal mesafe olmasa da olur

1 Haziran’dan itibaren İstanbul’da ve diğer şehirlerde koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan önlemler kademeli olarak kaldırılıyor. Bunlar arasında kalabalığın oluşabileceği düşüncesiyle kapatılan işletmeler tekrar faaliyet göstermeye başladı. Toplu taşıma işinde faaliyet gösterenler ise koronavirüs kapsamında herhangi bir yasakla karşılaşmadı. Sosyal mesafe kuralına ve maske zorunluluğuna uydukları sürece sorunsuz bir şekilde işlerine devam ettiler. 

İstanbul’da, yeni normalleşme sürecinin ilk gününde Esenyurt ve Kartal ilçelerinde minibüs kontrolü yapıldı. Sürücülerin sosyal mesafe kuralına uyup uymadıkları gözlemlendi. Polis çevirmesine takılan çoğu minibüste sosyal mesafe kuralına uyulmadığı görüldü. Demirören Haber Ajansı’nın internet sitesinde yayınladığı görüntülerde, vatandaşlar maske takıyor ancak sosyal mesafe kuralı kimsenin umrunda değil. Vatandaş, bir kumaş parçasının kendisini böyle mekanlarda korumayacağını en az enfeksiyon uzmanları kadar iyi biliyor. 

Bugün her iki ilçede (Esenyurt ve Kartal) yapılan tetkik işlemleri sonucu, her iki minibüsten birinin sosyal mesafe kuralını ihlal ettikleri görüldü. İnsan sağlığı için 7 kişinin taşınması gereken minibüslerden 35 kişi çıktı. Polis, sosyal mesafe kuralını hiçe sayan sürücülere 3 bin 284’er lira, araç sahiplerine de 3 bin 180 lira para cezası yazdı.

Polisin ceza yazdığı minibüs sürücülerinden birisi, “Koskoca araç sadece 7 kişi ile mi sefere çıksın?” dedi. Bir başka sürücü yağmur yağdığı için insanları mağdur etmemek adına arabaya 35 kişiyi doluşturduğunu söyledi.  Araçlardaki fazla yolcular polis tarafından indirildi. 

“SEFERLERİ ARTIRMALARI GEREK, 1 SAATTİR BEKLİYORUM”

Yakacık-Kartal hattında çalışan bir minibüsü durduran polis ekipleri, normalde 8 kişi olması gereken araçtan 16 kişi çıktığını görünce fazla 8 kişiyi aşağı indirdi. Minibüs şoförü Öztürk Toğluk DHA muhabirine verdiği demeçte, “Ne söyleyeyim, buna bir çözüm getirsinler. Şu an yapacak bir şey yok. 6 tane yolcum vardı. Yolcu indirirken 10 kişi birden zorla bindi. Uyardım, inmiyorum dediler” şeklinde konuştu.

Minibüsteki bir yolcu ise, “1 saattir bekliyorum, işe gitmek zorundayım. Gelen almadı, mecbur binmek zorunda kaldım. Seferlerin arttırılması gerekiyor” dedi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s