Filipinler’de normalleşme süreci başladı

Dünyanın en katı koronavirüs tedbirlerinin uygulandığı Uzak Asya ülkelerinden Filipinler’de hayat tekrar normale dönüyor. Türkiye’de olduğu gibi Filipinler’de normalleşme takvimi için 1 Haziran’ı uygun gördü ve bugün başkent Manila’da ticaret çarkları tekrar dönmeye başladı.

“TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINDA SIKIŞIKLIK VAR…”

Filipinler’in başkenti Manila’da tren ve otobüs gibi toplu taşıma araçlarının sefer sayısını düşürme kaydıyla tekrar faaliyet göstermesine izin verildi. Ancak bu kez de duraklarda ve araçlarda sosyal mesafe kuralı hiçe sayıldı, tedbirler görmezden gelindi. Yüzlerce işçi toplu taşıma araçlarına binemediği için işlerine gidemedi…

11 haftadan sonra ilk iş günü için erkenden yola koyulan Steven John Cabusao, toplu taşıma araçlarında yer olmadığı için iş yerine yürüyerek gitti. Cabusao, “İşe gitmem gerekiyor” demekle yetindi. Reuters haber ajansına konuşan 24 yaşındaki havacılık teknikeri Cabusao, koronavirüs olmasına rağmen çalışması gerektiğini söyledi.

“FİLİPİNLER’DE ALINAN TEDBİRLER KORONAVİRÜSTEN KIRILAN İTALYA’DA ALINMADI…”

Güneydoğu Asya’da en çok vaka sayısının ve ölünün olduğu Filipinler’de işletmelerin tekrar açılmasına izin verildi. Ve vatandaşlar normalleşme sürecinde hükümet izni olmadan evden ayrılabilecek…

Filipinler’de alınan tedbirler Çin’in Wuhan kentinde alınan tedbirlerle hemen hemen aynıydı. İtalya, Fransa ve İspanya’da koronavirüsün en yıkıcı olduğu günlerde alınan tedbirlerden daha ağırı, daha yaptırımcı olanları Filipinler’de alındı…

“DUTERTE HAYATININ KUMARINI OYNADI…”

1 Haziran’dan önce başkent Manila dışındaki kasaba ve kırsal alanlarda kısıtlamalar kaldırılmıştı…

Filipinler Başkanı Rodrigo Duterte, ülkede yaşayan 107 milyon insanı korumak ve son 30 yıldır git gide küçülen ekonomiyi tekrar hareketlendirmek için adeta ip üstünde yürüyor. Santo Tomas Üniversitesi’nden Siyaset Bilimi Profesörü Dennis Coronacion, ABS-CBN News’e verdiği demeçte, “Bu onun en büyük kumarı. Çünkü sonuç her ne olursa olsun sorumluluk ona ait” dedi.

Duterte’nin bugüne kadar halkı evde tutup, vaka sayısının tekrar artışa geçtiği bir dönemde kısıtlamaları kaldırması yüzünden, siyasi otoriterelerce eleştiri yağmuruna tutuldu.

FİLİPİNLER’DE SON DURUM

Filipinler Sağlık Bakanlığı pazartesi günü ülke genelinde 552 yeni vaka ve 3 yeni ölüm daha kaydederek, başkent Manila çevresinde hükümet tarafınca doğrulanan vaka sayısı 18 bin 638’e, ölü sayısı 960’a yükselmiş oldu.

Ülke genelinde 318 bin kişiye koronavirüs testi yapıldı. Test edilenlerin sadece yüzde 0.3’ü koronavirüs kaynaklı hayatını kaybetti. Bu oran öteki ülkelere kıyasla epey düşük.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Harry Roque, nisan ayındaki pozitif test oranlarının yüzde 13’ten yüzde 6’ya düştüğünü belirterek, Filipinler’in koronavirüsü kontrol altına aldığını duyurdu.

Ayrıca ülke genelinde yapılan bir araştırma sonucu her bir kişi 3 veya 4 kişiye hastalık bulaştırıyorken, bu rakam 1’e düştü.

Yeni normalleşme süreci karşısında Fiipiler Tabipler Birliği Başkanı Dr. Jose Santiago karamsar… Doktor Santiago, insanların sosyal mesafe kuralına ve maske takma zorunluluğuna uyup uymayacakları konusunda oldukça endişeli…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s