Facebook ve Snapchat’ten geç kalmış George Floyd mesajı

Facebook Inc ve Snapchat geliştiricisi Snap Inc, Minneapolis’te, polis memuru Derek Chauvin’in diziyle boğarak öldürdüğü George Floyd için geç kalmış kınama mesajı yayınladı. Her iki firmada, ABD’deki ırkçılığı ve polis şiddetini eleştiren son şirket oldu.

Facebook ve Snapchat, George Floyd cinayeti hakkında geç kalmış kınama mesajı yayınlayarak; Intel Corporation, Netflix ve Alphabet Google kervanına katıldı. 

“GOOGLE VE FACEBOOK’TA BEYAZ MÜHENDİS DAHA FAZLA İDDİALARI”

Facebook ve Google gibi teknoloji devi firmalar, yıllardır kendi bünyesindeki Afro-Amerikan işçiler hakkında çıkan olumsuz haberlerle mücadele ediyor. Ve her iki şirkette de siyahi mühendisler, ABD nüfusuna oranla epey az. Her iki şirkette de beyaz mühendislerin, ABD nüfusuna kıyasla daha fazla olması; iki firma hakkında ırkçılık şüphelerini dışavuruyor. 

“FACEBOOK ÇALIŞANLARINDAN ÇARPICI İSTEK”

Facebook çalışanları bugün yaptıkları açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump’ın, barbar eylemcilere karşı daha sert tedbirler alması yönünde çağrıda bulundular. Ve Minneapolis’te yaşananları “iltihap” olarak nitelendirdiler.

Ancak Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, George Floyd’un öldürüldüğü video hakkında işlem yapmayacağını söyledi ve ırkçılık karşıtı gruplara 10 milyon dolar yardım edeceğini belirtti.

Floyd’un ölümü, bir nevi ABD’deki derin çatlakların habercisi oldu. Amerika’nın Afro-Amerikanlara karşı ırkçı tutumu, ülkeyi politik ve ırksal farklılıklar açısından kutuplaştırdı.

Snapchat CEO’su Evan Spiegel, “Herkese eşit fırsatlar yaratmadan ırkçılığı bitiremeyiz” deyip bütün Amerikalılar için fayda sağlayan bir toplum yaratma gayesinde olduğunu açıkladı.

Geçen hafta Trump’ın, protestocuların organize olduğu yer diye topa tuttuğu Twitter, kendi şahsi hesabındaki simgesel “mavi kuşu” siyaha çevirmiş, hesap adını “siyah kuş” olarak değiştirmiş ve “Siyahların Yaşam Hakkı” hashtagıyla paylaşım yapmıştı.

Yine geçtiğimiz cuma günü Nike ırkçılık karşıtı ikonik slogan yayınlamıştı, “Bir kereliğine bunu yapma. Amerika’da bir sorun yokmuş gibi yapmayın. Irkçılık yokmuş gibi davranmayın”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s