New York yetkilileri protestocuları maske takmaya çağırdı

Minnesota’da siyahi George Floyd’un polis memuru Derek Chauvin tarafından boğularak öldürülmesi üzerine ülke genelinde kitlesel gösteriler düzenlenmiş, bu gösteriler son 3 gündür çığrından çıkıp vandalizme kaymıştı.

Minneapolis’te başlayan eylemler sırasıyla Georgia, Chicago ve New York’a sıçradı, neredeyse ülke genelinde halk sokaklara döküldü.

Eylemciler Minnesota’da bir polis merkezini yaktı, marketler yağmanlanmaya devam ediyor ve suçsuz mülk sahiplerine de birtakım zarar veriliyor.

George Floyd gösterilerinin New York’a sıçraması üzerine, Eyalet yönetimi göstericilerin sosyal mesafe kuralına uymasını ve maske takmasını rica etti.

  Koronavirüs pandemisinin Amerika’da en ağır geçtiği eyaletlerin başında gelen New York, şu an dünya genelinde en çok hasta ölümün yaşandığı yerler sıralamasında ilk 3’te yer alıyor. Ve New York’ta hastalık tam anlamıyla bitmiş değil.

Cumartesi günü yapılan bir brifing sırasında New York Belediye Başkanı Bill de Blasio (Demokrat), protestoların haklı sebeplerle başladığını, ancak Amerika’da salgın gerçeğinin sona ermediğini söyledi.

Göstericilerin sokağı terk etmemesi durumunda ricada bulunan Bill, eylemcilerden maske takmalarını ve sosyal mesafe kurallarına uymalarını istediğini söyledi.

New York Valisi Cuomo ise maske takmayan göstericileri öfkeyle “saygısız” diye niteledi. Cuomo, “Maske takıp protesto edin. Fark ne? Hala anlamadım.” dedi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s