Minnesota Valisi Ulusal Muhafızları eylemcilerin üzerine sürecek… George Floyd ölmeden önce annesine seslenmiş… Obama’nın cinayet paylaşımı…

Minnesota Valisi Walz, Minneapolis ve St. Paul çevresinde yağma ve kundakçılık yapan göstericilere Ulusal Muhafız birliklerinin müdahale etmesi çağrısında bulundu. Minnesota’ya bağlı Hepinnin İlçesi’nde polis memuru Derek Chauvinin diziyle boğarak öldürdüğü George Floyd, sadece Amerika’da değil dünya genelinde tepkilere sebep oldu.

En son İran Dışişleri Bakanı Javad Zarif, George Floyd cinayetinin Amerikan ırkçılığının son yapıtı olduğunu ileri sürüp bütün dünyayı bu ırkçılığa karşı bir araya çağırmıştı. Tabii İran’ın eylemci katli reçetesi ABD’den farksız olunca, “bir lafa bakmak, bir de lafı söyleyene bakmak” gerekiyor. 

“ŞEHİRLERİMİZ İŞGAL ALTINDA”

“Minneapolis ve St. Paul şehirlerimiz işgal altında” diyen Vali Walz, Ulusal Muhafızların tam teşekküllü seferber edilmesini emretti ve halihazırda bölgede görev yapan 700 muhafız rakamını 1700’e çekti. Pazar gününden itibaren her iki şehirde 1.700 muhafız görev yapacak. ABD Başkanı Trump, Belediye Başkanı Jacob Frey’e yaptığı çağrıda, şiddete bulaşan eylemcilere karşı sert davranılmasından çekinmemesini tavsiye edip, orduyu harekete geçirebileceğini tekrar iletti. 

George Floyd’un ailesi Derek Chauvin’in tutuklanması üzerine, “Eski polis memuru Derek Chauvin’in tutuklanması adalete giden yolda hoş ama geç kalmış bir adım. Birinci derece cinayet suçlaması bekliyorduk. Birinci derece cinayet suçlaması istiyoruz. Ve diğer memurların da tutuklandığını görmek istiyoruz. Yetkili makamları, bu memurları işledikleri suçlarla yargılamasını istiyoruz.” şeklinde konuştular.

Sivil Haklar Grubu CEO’su Derrick Johnson cinayetle ilgili VOA’ya verdiği demeçte, “Cinayet, bu ülkedeki Afro-Amerikanlara hiç değer vermediğimizi gösterdi. Barışçıl protestolar adaletsizliğe yönelik eleştirileri duyurmanın en güzen yöntemi, lakin isyan hiçbir şeyi çözmez. Buna karşı gelin” dedi.

Atlanta Belediye Başkanı Keisha L. Bottoms, şehrin güneyindeki protestoculara seslenirken duygularına hakim olamadı, ve protestocuları bozguncu olmakla suçladı. Bottoms, “Bu protesto değil, bu bir kaos. Bu yaptıklarınızın bir amacı var… Şehrimizi tahrip etmekten başka bir şey yapmıyorsunuz.  Şehir ve ülke olarak bundan daha iyiyiz.” ifadelerini kullandı. Georgia Eyaleti’nde görev yapmak üzere 500 muhafız görevlendirildi.

ABD Başkanı Donald Trump yaptığı açıklamada Floyd ailesiyle görüştüğünü ve yaşanan dramatik olay hakkında üzüntüsünü dile getirdiğini söyledi. Beyaz Saray’da düzenlenen bir etkinlikte konuşan Trump, “Minnesota’da düzenlenen vandalizmin daha berbat hale gelmesine izin veremeyiz1 dedi.

Azgın güruh perşembe gecesi hızını alamayıp Minneapolis’teki polis merkezini ateşe verdi, bölgedeki işletmeler tahrip edildi ve vatandaşların malı mülkü gasp edildi. 

FLOYD NEDEN ÖLDÜRÜLDÜ? “ANNESİNE SESLENMİŞ…”

Minnesota’da bir mağazada sahte 20 dolar kullandığı iddiasıyla boğularak öldürülen George Floyd’un sahte yirmi dolar kullanıp kullanmadığı bilinmiyordu. Sadece polis memurları Floyd’u çevirip sahte para kullanan adama benzediğini söylediler ve Derek Chauvin Floyd’u diziyle boğarak öldürdü. O anlara şahit olduğunu söyleyen bir vatandaş, Floyd’un ölmek üzereyken annesine seslendiğini söyledi.

OBAMA’DAN ÇAĞRI, “2020’DE BU YAŞANMAMALIYDI”

Eski ABD Başkanı Demokrat Barrack Obama, Twitter hesabı üzerinden George Floyd katliyle alakalı makale yayınladı. Makalesinde ırkçılığın hala Amerika’da bulunmasını derin üzüntüyle karşıladığını belirten Obama, “Salgın ve ekonomik kriz çevremizdeki her şeyi yıkıp götürürken hayatın normale dönmesini istemek doğaldır. Ancak, milyonlarca Amerikalının renk nedeniye farklı muamele görmesinin trajik, acı verici ve çıldırtıcı bir şekilde “normal” olduğunu hatırlamamız gerekir.” ifadelerini kullandı. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s