İran’ın 5. petrol tankeri de Venezuela’ya yanaştı

Venezuela’nın kamu şirketi PDVSA, ülkenin dört bir yanındaki benzin istasyonlarına İran’dan sağlanan petrolü dağıtma işlemine başladı. Ülkedeki petrol krizi bu sayede biraz olsun azalmış oldu.

Koronavirüs başlangıcından beri ülke genelinde 240 petrol istasyonunu çalıştırabilen Venezuela, bu yeni sevkıyatla birlikte 1500 küsür istasyonu faaliyete açabilecek. Ülkenin büyük şehirlerinde daha şimdiden uzun araç kuyrukları oluşmaya başladı. 

Yeni planlamada petrol fiyatlarının artıp artmayacağı konusunda belirsizlik hakimken, İran petrolünün ne kadar yeteceği bilinmiyor. Benzin uzun yıllar boyunca Venezuela’da ücretsiz dolaşımdaydı ancak petrol üretim tesislerinin bakımsızlıktan kapanması üzerine benzin de karaborsaya düştü ve litresi 2 dolardan satılmaya başlandı.

Venezuela’nın günde 1.3 milyon varil üretebilen tesisleri bu yıl yüzde 20 kapasiteyle çalışıyor. Durum böyle olunca devlet, İran’dan gelecek 1.5 milyon varillik benzine göz dikti. 2019’dan bu yana Trump’ın Venezuela benzinine ambargo uygulaması üzerine benzini elinden çıkaramayan şirket, üretmemeye başladı ve İran’dan petrol talep edecek güne düştü. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s