Ve beklenen açıklama geldi… Trump, “Dünya Sağlık Örgütü ile ilişkimizi sonlandırdık.”

ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda Dünya Sağlık Örgütü ile ilişkilerini sonlandırdıklarını açıkladı. Amerika ve DSÖ arasındaki ilişkinin sonlanacağı iddiasını ortaya ilk Demokratik Konfederasyon Başkanı Scott Dworkin atmış, ve o iddia dakikalar içerisinde Haber Kayda Değer üzerinden paylaşılmıştı.

Dworkin’in bu iddiasından henüz bir saat geçmeden Trump, DSÖ ile ilişkilerini durdurduklarını açıkladı. Amerikalı yazar Dworkin, böyle bir karar alınması durumunda çok fazla ABD’linin ölebileceğini söylemiş ve bu kararın Trump’ın keyfi isteğiyle alındığını belirtmişti.

İlerleyen saatlerde Donald Trump, koronavirüsle mücadele kapsamında sık sık sorun yaşadıkları Dünya Sağlık Örgütü ile yollarını ayırdıklarını açıkladı. Bu ayrılığın ardından DSÖ, virüsle mücadelede ne çeşit yol haritası belirleyecek, henüz açıklanmadı; ancak 1.5 milyon kişiye hastalığın bulaştığı Amerika’da koronavirüs bitmezse, dünyada da bitmeyeceği gerçeği gün gibi ortada.

Trump, ayrılığı açıklarken; DSÖ’yü dinlemeyip salgının ilk günlerinde Çin’e seyahat yasağı koyduğunu da ileri sürdü. işte ABD Başkanı Cumhuriyetçi Trump’ın konuşmasından satır başları;

“ÇİN’İN DSÖ ÜZERİNDE MUTLAK HAKİMİYETİ VAR”

Donald Trump, “Çin’in Dünya Sağlık Örgütü üzerinde mutlak bir hakimiyeti var. ABD, WHO’ya yılda 450 milyon Dolar fon sağlarken, Çin sadece 40 milyon Dolara yakın para ödedi. Dünya Sağlık Örgütü’nden esaslı reformlar yapmasını istedik ne yazık ki onlar harekete geçmeyi reddetti. WHO, ihtiyaç duyulan ve beklediğimiz reformları gerçekleştirmediği için biz de bugün WHO ile olan ilişkimizi bitiriyoruz. Dünya Sağlık Örgütü’ne sağlanan fonları, hak eden acil küresel sağlık örgütlerine aktaracağız”

“HONG KONG’UN ÖZERKLİĞİNİ İHLAL ETTİLER!”

”Çin, Hong Kong üzerinde ulusal yasa tasarısı geçirdi, Hong Kong’un özerkliğini koruma sözünü tutmadı. Hong Kong’da yaşananlar bir trajedidir. Çin ulusal güvenliğini koruduğunu iddia ediyor ama gerçek şu ki Hong Kong zaten güvenli bir toplumdu. Pekin’in kararı bunu tersine çeviriyor. Çin’in son dönemde yaptığı şeylerde, ulusların kendi toprak bütünlüğüne karıştığını görüyoruz. Çin, ‘tek ülke iki sistem’ ilkesini, ‘tek ülke tek sistem’ ilkesine dönüştürmüştür. Artık Hong Kong Çin’den ayrı bir yer olarak görülmeyecek”  Donald Trump, Çin’in aldığı bu karardan sonra ABD tarafınca Hong Kong’a tanınan birtakım imtiyazların iptal edileceğini söyledi.

“HONG KONG’UN İMTİYAZLARINI KALDIRMAK BOYNUMUN BORCUDUR”

“Çin finansmanları ABD’li yatırımcılara zarar vermemeli, ABD ekonomisi en iyi olan ülke olarak kalmalı. Kendi yönetimime Hong Kong’un özel statüsünün geri alınması için görev veriyorum. Çin, bizim sanayi sırlarımızı çalmak için birçok şey yaptı. Bugün kendi ulusumuzu daha iyi korumak için Çin’den bazılarının ülkemize girmesine izin vermeyeceğiz. ABD olarak yatırımcılarımızı koruyacak. ABD dünyada en iyi ekonomisi olan ülke konumunu korumalı”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s