Rusya, darbeci Hafter’e savaş uçağı veriyor! ABD ordusundan Rusya uyarısı…

ABD Ordusundan bir general Rusya’nın Libya’ya savaş uçağı sevkiyatı başlattığını söyleyip, bunun Libya İç Savaşı’ndaki dengeleri değiştiremeyeceğini belirtti. Rusya, Halife Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu’na savaş uçakları teslimatını başlattı.

Aynı zamanda sahada da mücadele eden Rusya, bölgede yer yer veraset savaşları yürütüyor, yer yer kendi askerleriyle çatışmalara katılıyor.

En son Hafter birliklerine Rus yapımı savaş uçakları teslim eden Rusya, bu sayede Libya’nın Moskova güdümünde olmasını istiyor yalnız ABD ordusu bunun böyle olmayacağı görüşünde. ABD ordusu, Rusya’nın bütün bu uğraşına karşın Libya’daki iç savaş dengelerinin kırılamayacağını düşünüyor.

Rus milletvekilleri ve Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu’nun reddetmesine karşın ABD Kuzey Afrika Komutanlığı, Rusya’nın Libya’daki Jufra hava üssüne Rus yapımı 14 MİG 29 ve Su-24 savaş uçağı teslim ettiklerini iddia etti. 

Komutanlığın bünyesinde görev yapan Tuğgeneral Gregory Hadfield, küçük bir grup gazeteciye verdiği demeçte, uçakların önce İran’a ardından Suriye’ye ve oradan Libya’ya ulaştığını söyledi.

Hadfield uçakların henüz kullanılmadığını iddia ederek, bu uçakların Halife Hafter’e, meşru Libya Hükümetine karşı avantaj sağlayacağını belirtti. Ayrıca Hadfield, Rusya’nın Hafter’i desteklemesinin tek sebebi olarak Hafter’in kazanmasından ziyade Rusya’nın Libya’yı uzak kalesi yapmak istemesi şeklinde yorumladı.

Rusya’nın Libya’da uzun menzilli füzeleri kurma tehlikesinden söz eden ABD’li Tuğgeneral Hadfield, “Rusya Libya’da kalıcıysa, ve daha kötüsü burada uzun menzilli füze sistemi kurarsa bu AB ve NATO için epey tehlikeli olur ve oyun yeniden kurulabilir.” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s