Meksika hükümeti vergi ödemeyen şirketleri kamuoyuna duyurmakla tehdit etti, ertesi gün hazineye vergi yağdı

Meksika’nın çokuluslu şirketi FEMSA, cuma günü hükümet yetkilileriyle yapılan anlaşma sonucu 398 milyon dolar vergi ödeyeceklerini kabul etti.

Meksika hükümeti, FEMSA ile masaya oturmadan kısa süre öncesinde Walmart de Mexico firmasıyla da anlaşma sağlamış ve bu firmadan da yine bu tarz yüksek meblağ alınacağını açıklamıştı.

Meksika Başkanı Andres Manuel Lopez Obrigador, ülkedeki şirketlerin 2 milyar dolar vergi borcu bulunduğunu ve bu borcu ödemeyen kurumları kamuoyu önünde açıklayacağını duyurması üzerine vergi borcu bulunan firmalar marka adının zarar görmemesi için ödeme yapmayı kabul etti.

Başkan Obrigador’a, FEMSA’nın vergi ödemeyen şirketler arasında olup olmadığı sorulduğunda, cevap vermeyip geçiştirmekle yetindi. Şirket yetkilileri kamuoyuna sundukları açıklamada yaklaşık 8.8 milyar peso ödeme yapacakları konusunda anlaşmaya vardıklarını belirtti.

Ayrıca şirket yetkilileri, Meksika dışında ödenen ver gilerin yorumsal farklılıklarla çözüleceğini söyleyip yargıya başvurmayacaklarını aktardılar. SAT Vergi Dairesi FEMSA’nın bu çıkışını yanıtsız bıraktı.

Meksika FEMSA’nın ana pazarı olmasına rağmen, Coca-Cola’nın ürünlerini şişeyelen firma Amerika’da ve Latin Amerika’nın farklı bölgelerinde faaliyet gösteriyor. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s