George Floyd’u öldüren polisin eşi boşanma davası açtı

ABD’nin Minneapolis Eyaleti’nde siyahi George Floyd’u öldüren polis memuru Derek Chauvin’in eşi boşanma davası açtı.

Amerika’da ırkçılık karşıtı eylemler sürüyor. Aslında daha önce de buna benzer hareketler yaşanmıştı lakin son yaşanan olay Amerika vatandaşlarının sokaklara dökülmesine sebep oldu.

Binlerce Amerikalı devletin Ulusal Muhafız Birlikleri’ni görevlendirmesine rağmen sokaklardan ayrılmıyor. ABD askeriyle karşı karşıya gelmeleri şu an için onları yolundan ayırmıyor desek yeridir.

Tekrar hatırlatmakta fayda var, ABD’de halkın sokaklara dökülmesine polis memuru Derek Chauvin sebep olmadı. Derek Chauvin basit bir ırkçıdan daha fazlası değil.

Devletin ona verdiği silahı siyahilere karşı kullanmakta herhangi bir yanlışlık görmeyen polis memuru. Ve Minneapolis Eyaleti’ndeki halkın dışavurumu, vandalizme kaymadığı sürece haklı; ancak vandalizme kaydığı sürece bütün bu yaşananların demokratik tutumla bir ilgisi kalmıyor.

Ve halkın ABD’de ve dünya genelinde Derek Chauvin’in tutuklanması yönünde kamuoyu oluşturmasını daha fazla görmezden gelemeyen ABD Hükümeti, halkın çağrılarına cevap verip polis memurunu tutukladı.

Gözaltı sürecinin ardından mahkemeye teslim edilecek adamın başına neler geleceğini bilmiyoruz, eylemciler tarafından aracı kıstırılabilir mi, veya fazla mı ABD filmlerine maruz kaldık, belirsiz. Lakin vatandaşlar Derek Chauvin için hapisten daha fazlasını istiyor. Elektrikli sandalye istiyor.

Son alınan bilgiler doğrultusunda Derek Chauvin’in komşu St. Paul şehrindeki Ramsey County Hapishanesi’ne gönderildiği doğrulandı. Yani, fazlaca ABD filmlerine maruz kalmışız. T

abii katil polis memuruna tepki gösteren sokaktaki vatandaş değil, Chauvin’in hayat arkadaşı Kellie Chauvin’de eşine tepki gösterip boşanma kararı aldı.

Kellie Chauvin’in avukatının yaptığı açıklamada, “Müvekkilim Bayan Kellie, Floyd’un ölümünden büyük üzüntü duymaktadır ve ailesinin yasını paylaşmaktadır. Aynı zamanda, Derek Chauvin’le evliliğinin feshi için başvuruda bulunmuştur” ifadelerini kullandı.

Kellie Chauvin’in eşi ırkçı polis memuru Derek Chauvin’den ayrılmak istemesine eylemcilerden büyük destek geldi. Sadece eylemcilerden de değil. Muhalif basın, sanatçılar ve sporcular Kellie Chauvin’in boşanma kararı almasını onaylayan binlerce tebrik mesajı yolladı.

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s