Gazetecinin ölümü: IŞİD, Afganistan’da gazetecilerin minibüsüne saldırdı

IŞİD, Kabil’deki yerel televizyon kanalı çalışanlarını taşıyan minibüsü hedef aldı. Teröristler akşam saatlerinde kurdukları bomba düzeneğiyle 9 kişilik minibüsü hedef aldı ve olayda 2 kişi hayatını yitirdi. Bombanın aracın önünde infilak etmesinden ötürü ön kısım geniş hasar aldı. 

IŞİD, Kabil’deki Khurshid TV çalışanlarını taşıyan minibüsü hedef aldı. Olayda bir gazeteci, bir tekniker hayatını kaybederken 7 kişi yaralandı. Khurshid TV Genel Yayın Yönetmeni Mohammad Rafi Rafiq Sediqi, “Meslektaşlarımızıdan Mir Wahed Shah ve teknik çalışan Shafiq Amiri bombalı saldırıda şehit düştü.” dedi.

ABD, Avrupa Birliği ve NATO, gazeteci katliamını kınadı. Khurshid TV’nin iki gazetecisi daha geçtiğimiz yıl düzenlenen saldırıda hayatını kaybetmişti. IŞİD, Afganistan’da hem hükümetle hem de Taliban’la savaşıyor. Başkent Kabil’de bunun gibi birçok saldırıyı daha organize etmişlerdi.

“TOLO TV’NİN 7 GAZETECİSİNE ALÇAK SALDIRI…”

2016 yılında Taliban terör örgütüne mensup intihar bombacısı, ülkenin en büyük televizyon kanalı Tolo TV’de kendini patlatmış, olayda 7 gazeteci hayatını kaybetmişti.

2001 yılında Amerika’nın Afganistan’a müdahalesiyle birlikte ülkedeki iktidarını kaybeden Taliban, saldırıya mazeret olarak, Tolo TV’nin Amerikan emperyalizmini savunması yüzünden bu saldırıyı gerçekleştirdiklerini açıklamışlardı…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s