Çin Halk Cumhuriyeti, koronavirüs aşısını buldu… %99 etkili olduğu tespit edildi! 100 milyon adet üretilecek

Çin merkezli biyoteknoloji firması Sinovac, koronavirüs aşı çalışmalarından yüzde 99 etkili sonuç aldıklarını duyurdu. Bütün dünyanın gözü şu an için Pekin’deki Çin menşeili biyoteknoloji firmasına çevrilmiş durumda. Seri üretime geçilecek mi?

Aşının fiyatı belirlendi mi? Sky News’in Asya bölgesi muhabiri Tom Cheshire, Çin Halk Cumhuriyeti bünyesinde faaliyet gösteren Sinovac firmasının, aşı çalışmalarında yüzde 99 başarı elde ettiklerini yazdı.

Sky News’e konuşan şirket yetkilileri, aşı çalışmalarından yüzde 99 başarı elde ettiklerini tekrar tekrar, kesin bir ifadeyle ilettiler. 

Pekin merkezli biyoteknoloji alanında faaliyet gösteren Sinovac, şu an için koronavirüs aşı denemelerinde 2. etaba geçti ve aşıyı 1.000 kişi üzerinde deneyecek. İlk etapta yüzde 99 başarı elde eden firma, hükümetten aşı deneme izinlerini aldı ve 1000 kişinin çalışmalara gönüllü olarak katılacağını duyurdu. Sky News, koronavirüs aşısı çalışmalarını yürüten Sinovac’ın üretim tesislerini yerinde inceledi.

Aşının başarılı olup olmayacağının sorulması üzerine, aşı çalışmaları yürüten Dr. Luo Baishan, kesin bir dille “evet evet, yüzde 99 başarılı olacak” ifadelerini kullandı. Sinovac, koronavirüs aşısının adını da belirledi. Şirket, koronavirüs aşısının adına CoronaVac adını verdi.

Geçen ay Science dergisinde, koronavirüs aşısının ilk denemelerinde yüzde yüz başarılı olduklarını yazan araştırmacılar, maymunlar üzerinde yapılan çalışmalar sonucu, aşının maymunları koronavirüsten koruduğunu yazdılar. Şirketin karşılaştığı en büyük sorun, Çin’deki koronavirüs vaka sayılarının düşüşe geçmesi. Şirket, aşı çalışmalarına gönüllü bulmakta sorun yaşayabilir. 3. etapta 10-100 bin gönüllünün katılması gerekiyor ancak ülkede 100 bin aktif vaka yok.

Şirket yetkilileri şu an seri üretime geçmek adına Pekin yakınlarında tesis inşasına başladı. İlk etapta 100 milyon adet aşı üreteceklerini açıkladılar. Bu kısıtlı rakam Çin’in ihtiyacını bile karşılamayabilir. Şirket yetkilileri 100 milyon aşının risk grubunda bulunan insanlara verileceğini açıkladı. 

Şirketin Yatırım Departmanı Müdürü Helen Yang, şu an için aşı çalışmalarında çok olumlu bulgular elde ettiklerini söyleyerek, “Sadece deneme yapmayı değil aşının Çin ve Çin dışında nasıl etkisi olacağını ölçmek istiyoruz. Çin ve Çin dışındaki insanların da hayatını düşünüyoruz.” dedi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, aşı sonuçlarının kesinleşmediğini göz önünde bulundurup aşının bulunması halinde ürünün ticarileştirilemeyeceği vaadinde bulundu. Avrupa’da ve Türkiye’de de buna benzer açıklamalar yapılmıştı. Ancak ABD Başkanı Donald Trump, aşının ticarileştirilmesine yönelik herhangi bir vaatte bulunmadı. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s