ABD’li sağlıkçılar Trump’ın DSÖ kararını eleştiriyor, “Kuruluşunda biz varız”

ABD Başkanı Donald Trump cuma günü Rose Garden’daki konuşmasında Amerika’nın DSÖ ile yollarını ayırdığını duyurmuş, buna gerekçe olarak da DSÖ üzerinde Pekin baskısının arttığını ve DSÖ’nün koronavirüs sürecinde dünyaya yalan söylediğini ileri sürmüştü.

Ancak Trump’ın bu kararı almasının ardından birçok ABD’li sağlıkçı sosyal medya hesapları üzerinden ABD Başkanı’nın bu kararını eleştirdi. ABD’nin DSÖ’den ayrılacağı yönünde ilk iddiayı ortaya atan Scott Dworkin, kararı keyfi bulmuş ve bu karar yüzünden binlerce Amerikalının ölüme terk edildiğini yazmıştı. ABD’li sağlıkçılar ise bundan farklı düşünmüyor. 

Eski Salgın Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi yöneticisi Tom Frieden twitter hesabı üzerinden, “Dünya Sağlık Örgütü’nün kurulmasına yardımcı olduk. Biz bunun bir parçasıyız. Bu dünyanın bir parçası. WHO’ya sırtımızı çevirmek hem bizim hem de dünyanın sağlığını güvensiz hale getiriyor” şeklinde bir paylaşım yaptı.

İnsan Hakları Hekimleri (PRD) Platformu, Trump’ın Dünya Sağlık Örgütü ile ilgili ölümcül bir karar daha aldığını” paylaştı. 

Amerikan Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Thomas M. File Jr., DSÖ’nün Başkan Trump’ın açıklamalarına karşı güçlü bir şekilde durduğunu belirtti.

File, “Bu salgın hiçbir siyasal ittifakın bizi bulaşıcı bir hastalıktan koruyamayacağını gösterdi. Birlikte durmadıkça, bilgi paylaşmadıkça ve koordine biçimde hareket etmedikçe bu salgına karşı ve gelecekteki herhangi bir salgına karşı başarılı olamayacağız.” ifadelerini kullandı.

Halk sağlığı Araştırmacısı Dr. Atul Gawande, DSÖ’den çekilmenin Amerikalılar başta olmak üzere bütün insanlık için felaket olacağını” yazdı. Gawande, “TB, HIV, çocuk felci ve koronavirüsle mücadelenin ortasında yapılabilecek daha kötü bir şeyi hayal edemiyorum” şeklinde konuştu. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s