ABD Gündemi 30 Mayıs, “Trump ABD’nin DSÖ ile ilişkisini sonlandırdığını açıkladı”

Cuma günü Rose Garden’da basın mensuplarına açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump, Çin’in DSÖ üzerinde mutlak hakimiyet kurduğunu iddia edip DSÖ’ye saldırdı. Trump, DSÖ’nün Pekin tarafından etkin bir şekilde kullanıldığını ve DSÖ’nün koronavirüs salgını sırasında dünyaya yalan söylediğini ileri sürdü. ABD’nin DSÖ’den ayrıldığını açıklayan Trump, buraya aktardıkları 400 milyon dolarlık yardımı başka sağlık kurumlarına yönlendireceğini de ek olarak belirtti. 

-Trump’ın bu flaş açıklamalarının ardından ABD’de koronavirüsün inişe geçtiğini görüyoruz. Koronavirüs salgınının en etkili olduğu New York’ta normalleşme süreci 8 Haziran’da başlıyor. Uzun süredir yeni enfekte hasta sayısında düşüş yaşandığını belirten NY Valisi Cuomo, hastalığa karşı umut verici gelişmeler yaşandığını basın mensuplarına anlattı. Bununla birlikte salgının yönü ABD’den Latin Amerika ve Ortadoğu’ya dönmüş görünüyor. 

-ABD’de işsiz sayısı 40 milyona ulaştı. Meclis, küçük işletmelerin teşvik kredisinden yararlanması için gerekli tasarıyı onayladı ancak senatörler henüz son kararı vermedi.

Trump Çin’e karşı bir dizi önlem planı yayınladı. Bunlar arasında Hong Kong’un ABD’deki imtiyazlarını tedavülden kaldırmakta var, ticari ve finansal ambargolarda… Rose Garden’da konuşan Trump, ABD’li yatırımcının önünü açmak için elinden gelen her şeyi yapacağını söyledi.

İspanya’da, koronavirüs sürecinde ekonomik istikrarsızlığın kötüleşmesi yüzünden işlerini kaybeden ailelere ulaşılıyor. Hükümet, asgari gelir planı doğrultusunda 850 bin aileye yardım yapacak.

George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinin ardından üç gün geçti ve ABD’de kitlesel polis şiddeti karşıtı hareketler devam ediyor. Sokak hareketlerinin yer yer vandalizme kaymasını sert bir şekilde eleştiren siyasal otoriteler silah kullanımını meşrulaştırabilir. En son Minneapolis valisi tarafından alınan karara göre St. Paul ve Minnesota şehirlerinde sakağa çıkma kısıtlaması getirildi. Eylemlerin ne yönde seyredeceği henüz belirsiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s