Koronavirüs, öğrenci tercihlerini de etkiledi…

Koronavirüs sonrası üniversite tercihi yapacak öğrencilerin meslek seçiminde karar değişikliği yaşadığını belirten İstanbul Gelişim Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Abdülkadir Gayretli, “Üniversite tanıtım günleriyle aday öğrenciler tercihlerini de belirmeye başladı. Öğrenciler daha çok sağlık ve mühendislik bölümlerini tercih etmek istiyor” şeklinde konuştu.

Yüksek Öğretim Kurumu’nun üniversite sınav tarihlerini 27-28 Haziran’da yapılacağını duyurması üzerine üniversitelerin tanıtım günleri de başladı. Koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl yüzyüze metodu kullanmıyor, online tanıtım programları düzenleniyor. Bu görüşmeler esnasında öğrencilerin daha çok sağlık programlarına rağbet ettiğini söyleyen Gayretli, koronavirüs salgını sonrası online tanıtım programlarına varıncaya kadar bir dizi sosyal değişiklik yaşandığını da ekledi.

İhlas Haber Ajansı’na konuşan Abdülkadir Gayretli’nin konuşmasından satır başları;

“TEKNOLOJİYLE DÖNÜŞÜM GEÇİRDİK”

“YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın yükseköğretimde sessiz devrim niteliğinde uyguladığı politikalar sıçramayı sağladı” diyen Gayretli, salgın sürecinin çok iyi yönetildiğini belirterek, “Salgın bize dijitalleşmenin ve teknolojinin hayatımızın her alanını etkisi altına aldığını gösterdi. Hazır altyapılarımızla, eğitimde teknolojiyle dönüşüm geçirdik. Bu dönüşüm aday öğrencilerin tercihlerine etki edecek kadar büyük bir değişime sebep oldu” 

“GÜÇLÜ PSİKOLOJİ DE ÇOK ÖNEMLİ…”

“Bu sınav bilginin yanı sıra, psikolojik olarak hazır olmanın da gerekli olduğu bir sınav. Her zaman da öyleydi. Bilgi eksiklerinizi tamamladınız, denemelerinizi çözdünüz; peki stratejiniz hazır mı? Psikolojiniz ne durumda? Kendinizi ne kadar tanıyorsunuz? Öğrencilerin başarılı olmasını sağlayacak şey yüzde 50 olarak bu zamana kadar yaptıkları çalışmalar ise; yüzde 50 de iyi bir sınav stratejisinden, güçlü psikolojiden ve kendini tanımaktan geçiyoR”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s