hepsiburada, müşterisini dolandırırken böyle yakalandı!

Türkiye’nin önde gelen e-ticaret firması Hepsiburada, müşterisini dolandırmaya çalışırken böyle yakalandı. Mağdurun, alışveriş sürecini, ekşi sözlük üzerinden yayması üzerine geri adım atan firma, müşteriyi arayıp gönlünü almaya çalıştı.

Ürün iade işlemlerini kargo teslimatının hemen ardından başlatan Ceren hanım, hepsiburadanın 14 günlük iade süresi aşıldığı bildirisiyle karşılaşınca ne yapacağını bilemedi. E-ticaret firmasının müşteri hizmetlerini arayıp olumsuz yanıt alan mağdur, derdini anlatmak için internet üzerinde faaliyet gösteren “ekşi sözlük” adresine başvurdu. Kısa süre içerisinde sözlük yazarları tarafından konuya ilgi gösterilmesi üzerine, hepsiburada yetkilileri geri adım atmak zorunda kaldı, Ceren hanımı arayıp özür dilediler. 

İddiaya göre 499 liralık meyve sıkacağı sipariş eden Ceren hanım, ürünün beklediğinden daha küçük gelmesi, üzerine geri iade etmek istedi. Ürün kutusunun daha önce açıldığını fark eden Ceren hanım, kutuyu açıp ürünü denemek istedi ve çalışmadığını görünce şikayet dilekçesine bunu da bildirdi. Teslimat işlemlerinin hemen ardından iade formunu dolduran Ceren hanım, usul gereği önce şirket yetkililerinin incelemesini bekleyecek ardından kredi kartına 499 TL’lik ödemeyi geri alacaktı.

Hepsiburada’nın müşterilerine tanıdığı 14 günlük iade etme hakkını ilk günden kullanan Ceren hanım, şirket tarafından iade sürecinin 14 günü aştığı gerekçesiyle geri ödeme işlemlerinin yapılamayacağı bilgisiyle karşılaştı. Bunun üzerine hepsiburada’nın müşteri temsilcilerini aradı ancak, “kendilerine yardımcı olamayacaklarını” söylediler.

Sesini duyurmak için ekşi sözlük’te şikayetini belirten Ceren hanım, kısa süre içerisinde sözlük yazarlarının konuya ilgi göstermesiyle birlikte hedefine ulaştı. Ve kısa süre sonra hepsiburada yetkilileri mağduru arayıp aksaklıkları gidereceklerini belirttiler. İşte Ceren hanım başından geçenleri şu şekilde anlattı;

“Evvela kıymetli zamanınızı aldığım için özür dilerim. Fakat benim için az uz bir para değil 499 tl paramı aldı vermiyorlar. Sürecin her anını görsel ve ses olarak kanıtıyla haklı olduğumu gösterdiğim halde bunu yaşatıyorlar. aramadığım ulaşmadığım yazmadığım yer kalmadı. Adamlar kafaya koymuş her şey onların lehine. ekşi sözlük’te olmasa içimizi dökeceğimiz bir mekan yok. yardımlarınızı talep ediyorum ekşici abi ve ablalarım.

Mayıs ayının 13’ünde (sipariş no=599747431) bana gelen Philips hr1836/00 Viva Collection katı meyve sıkacağını hepsijet kargo bırakır bırakmaz kargo elemanının arkasından yetişemedim. seslendim binanın altından “yarın da geleceğim buraya, alırım mutlaka” dedi. Ürün ufacık çocuk oyuncağı gibi geldi. Beğenmedim. Ama önlemimi de alarak ürünle ilgili fotoğraf ve video aldım. ( Hani daha sonra kırmışsınız, ezmişsiniz, bozmuşsunuz dememeleri için)Bir de ne göreyim ürün ayrıca çalışmıyor da…”

“ÖZÜR DİLEDİLER…”

ÜRÜNÜN VİDEOSU

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s