George Floyd’u öldüren polis memuru Derek Chauvin’in adı şu ana kadar 10’dan fazla ateşli yaralamada geçmiş… Onlardan birisi The Daily Beast’e konuştu…

Minneapolis sakini Ira Latrell Toles, George Floyd’u öldüren polis memurunu videoda tanıyamadı. Ancak polis memurunun adının duyurulması üzerine, Toles’un kız kardeşi haber verdi ve George Floyd’u öldüren polisin 12 yıl önce midesine delik açan polisle aynı kişi olduğunu farketti. 

Salı günü Minneapolis’in federal polis memuru Derek Chauvin, sahte 20 dolar kullandığı iddiasıyla George Floyd’u öldürmüş, o anları cep telefonu kamerasıyla çeken vatandaşın görüntüleri sosyal medyada yayması üzerine olay Amerika’da geniş çapta infial yaratmıştı. Amerika’da iki gündür ırkçılık karşıtı eylemler sürüyor. Protestolar sırasında vandalizme kayan bir grup eylemci süpermarketleri yağmaladı, şehirdeki binaları ateşe verdi…

Minneapolis Belediye Başkanı Jacob Frey çarşamba günü yaptığı basın toplantısında, George Floyd’u öldüren katilin neden hala dışarda olduğunu sorgulayıp, yetkili adli mercilerin harekete geçmesi konusunda çağrıda bulundu. 

Floyd’u öldüren polis memuru 2008 yılında Latrell Toles’u da midesinden vurmuştu. Eğer onu vuran polis hapiste olsaydı, bugün Floyd öldürülmeyecekti. Toles, “beni vurduğunda hak ettiğini bulsaydı bugün bu insan hala yaşıyor olurdu” dedi. 

2008 yılında aile içi şiddet ihbarıyla herhangi bir izin almadan evini basan polisler; o banyoda olduğu sırada içeri girmiş ve Toles ile polis memurları arasında kısa süreli arbede yaşanmıştı. Toles’un üzerinde asker tabancası olduğunu farkeden Derek Chauvin, o an karşısında silahsız ve savunmasız halde duran Latrell Toles’u midesinden vurmuştu. Vurulduktan sonra yaşadıklarını kesik kesik hatırlayan adam, çocuğunun ve eşinin çığlıklarını net bir şekilde duyduğunu söylüyor.

Toles, yaklaşık üç gün tedavi gördüğü Hennepin İlçe Tıp Merkezi’nde sağlığına tekrar kavuştu ancak vücudunda bir daha hiç kapanmayan delik oluştu. 

Yakın mesafeden vurulup midesinde delik açılan Toles, iyileşir iyileşmez ekipler tarafınca mahkemeye sevk edildi ve bir dizi suçlamayla karşı karşıya kaldı. Katil polis tarafından midesine kurşun yiyen Toles, mahkemenin ardından hakkında yapılan suçlamalardan ötürü bir süre hapiste bile kaldı. Onu vuran Chauvin ve diğer memurlar soruşturma kapsamında askıya alınsalar da tekrar aynı bölgede görev yapmaya başladılar.

Yaşadığı ırkçı saldırıyı anlatan Toles, o günlerde akıllı telefon olsaydı mahkeme için kanıt oluşturabileceğini söyledi.

2001 yılından bu yana polis memurluğu yapan Katil Chauvin, kariyeri boyunca adı 10’dan fazla ateşli yaralamada geçti. Ancak o George Floyd ölünce açığa alındı. Hapise tıkılıp tıkılmayacağı ise henüz belirsiz. Kentin belediye başkanı Frey, Chauvin’in içeri alınması yönünde baskı yapıyor. Ve ülke genelinde polis şiddeti karşıtı eylemler düzenleniyor. Bu yüzden Chauvin’in içeri girmemesi imkansız. 

Toles, 33 yaşındaki George Floyd’un ölümüyle beraber ABD’deki polis teşkilatında büyük reformlar yapılacağını düşünüyor. 2008 yılında başından geçen olay için Minneapolis Polis Departmanlığına dava açmayan Toles, bugünlerde dava açma hazırlığında bulunuyor. Son olarak, “Taşmak üzereyiz. Su 100 derecede kaynar. Biz 600 dereceyiz” dedi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s