Brezilya’da COVİD-19 salgını hanehalkının ekonomik tutumunu değiştirdi… Ülkede son 8 yılın en büyük kaybı yaşanıyor

Koronavirüs salgını karşısında ekonomik ve toplumsal bir takım önlemler alan Brezilya hükümeti, bu süreci iyi bir şekilde yönetemedi ve ülkedeki rakamlar 2015’teki ekonomik kriz rakamlarından daha da kötüsünü görerek 2012’deki ekonomik verilerle aynı düzeye indi. 

“RAKAMLAR 2012 KRİZİNE BENZER…”

Brezilya Devlet Haber Ajansı IBGE, Latin Amerika’nın en büyük ekonomisindeki ticari faaliyetlerin, 2012’dekine benzer durgunluk yaşadığını duyurdu.

Brezilya’da karantina önlemlerinin Mart ayının son günlerinde alınması üzerine ilk çeyrek verileri o kadar karamsar değildi, ancak yinede de ilk çeyrekte %2’lik düşüş yaşanmıştı. Karantina önlemlerinin etkisini hissettirdiği nisan ayında ekonomik düşüşün etkisi daha fazla hissedilmeye başlandı. 

Hane halkı tüketiminde yaşanan yüzde 2’lik düşüşün Brezilya’da emsali çok az. Büyük ekonomik krizlerle başa çıkan ülkede, bugüne kadar hane halkı ekonomisinde bu derece daralma yaşanmamıştı. IBGE’nin haberinde şu ifadeler yer aldı;

“Hanehalkı tüketimindeki düşüş şaşırtıcı. Son bir kaç yıldır Brezilya GSYİH’sı daralıyordu ancak hanehalkının tüketim alışkanlıkları hiç bu şekilde küçülmemişti. Bu oldukça büyük değişiklik.”

Brezilya’da GSYİH’in yüzde 1.5 daralması, 2015’ten bu yana yaşanan en etkin küçülme oldu.

IBGE, hizmet sektöründe yüzde 1,6, sanayide yüzde 1,4 düşüş yaşandığını belirtirken tarım, hükümet harcamaları ve sabit iş piyasasında artış yaşandı.

Brezilya, ABD’nin ardından en çok koronavirüs vaka kaydı giren ülkelerin başında geliyor. Uzun süredir koronavirüs baskısıyla koltuğu topa tutulan Bolsonaro, şimdi de ekonomik göstergelerle baş etmeye çalışacak.

İkinci çeyrekte ekonomistlerin rekor düşüş ve rekor enflasyon rakamları beklemesi üzerine Brezilya Hazinesi, faizleri yüzde 3’e düşürerek diğer bankaları da buna teşvik ettirmeye çalışıyor. Bu hamlenin bir adımı yatırımcıları çekmek, diğer adımı yüksek enflasyon beklentilerine karşı önceden hendek kazmak. Ayrıca Brezilya hükümeti işten çıkarılan vatandaşlar için 66 milyar dolar değerindeki ekonomik yardım paketini aceleyle yürürlüğe koymuştu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s