ABD gündemi: 29 Mayıs

-ABD’de ilk koronavirüs vakaları doğrulandıktan sonra ülke genelinde virüs kaynaklı ölenlerin sayısı 100 bine ulaştı. Ölenlerin bir kısmı kendi çapında sessiz sakin insanlarken, bir kısmı kamuoyuna mal olmuş kimselerdi. Koronavirüsün bu ağır reçetesi karşısında normalin dışına çıkıp sessiz kalmayı tercih eden Trump, sosyal medya hesabı üzerinden ölenlerin yakınları için motive edici mesaj yayınladı. Virüs şehirde de kırsal yerleşkelerde de insanların ölümüne sebep oldu. ABD’deki uzmanlar, aşı bulunsa bile virüsün izlerinin kolay kolay gitmeyeceğini söylüyor.

-124 yıldır düzenlenen geleneksel Boston Maratonu iptal edildi. Dünya savaşları ve salgın hastalık dönemlerinde iptal edilmeyen maraton bu yıl koronavirüs tedbirleri kapsamında iptal edildi.

-Trump yönetimi koronavirüs tedavisinde kullanılan remdevisir ilacının dağıtımında bir takım hatalar yaptı. COVİD-19’u ağır geçiren bazı hastalar ilaca ulaşamadı.

-New York Valisi Cuomo, işletmelere yüz maskesi takmayan müşterileri kapıdan geri çevirme yetkisi tanıyan kararı imzaladı.

-İşsizlik başvuruları bir hafta içinde 2.1 milyon daha artarak Amerika genelinde 40 milyonu aştı. ABD’de 40 milyon kişi 2.5 ay içerisinde işsiz kaldı.

-Virgina Senatörü Tim Kaine, eşi ve kendisinin bu ay yaptıkları koronavirüs antikor testlerinin pozitif çıktığını açıkladı. Koronavirüsü atlatan Kaine çifti, bundan sonra hastalığa karşı direnç geliştirdikleri için mutlu ancak, antikor hakkında hala bir takım belirsizlik olduğunu düşünüyorlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s