Amerika’da polis şiddetini protesto eden halk, George Floyd için sokaklara döküldü: “Nefes alamıyorum”, George Floyd neden öldürüldü?

ABD polisi, Minneapolis şehrinde, silahsız siyahi vatandaşı “nefes alamıyorum” diye söylemesine rağmen öldürmüş ve bu görüntüler sosyal medyada yayılınca halk sokaklara dökülmüştü. Son iki gecedir polis ve halk arasında çatışma yaşanıyor.

“Nefes alamıyorum” sloganlarıyla Minneapolis şehrinin altını üstüne getirdi. Dükkanlar yağmalandı, yakıldı; duvarlara grafitti yapıldı, polis göstericileri dağıtmak için kalabalıkların arasına bol sayıda göz yaşartıcı attı ancak eylemciler dağılma yanlısı değil.

En son olayların tırmanması üzerine Minneapolis Belediye Başkanı, olayda adı geçen 4 polisi görevden almış ve “siyah olmak ölümü hak etmek değildir” açıklamasında bulunmuştu. Bu görevden uzaklaştırma hareketine karşın halk sokakları terk etmedi.

Çarşamba günü tekrar sokaklara inen protestocular, yağma ve vandalizme bulaşıp bazı binaları yakarak kullanılamaz hale getirdi. Göstericiler Minnesota Polis Merkezi önünde eylemlerine devam edip, “Nefes alamıyorum” ile “ben olabilirdim” sloganlarını attı. Ve eylem boyunca sosyal mesafe kuralına uymaya çalıştılar.

Daha sonra hızını alamayan göstericiler, George Floyd’u katleden polisin birimine gidip eylemlere orada devam etti. Bir kısım göstericiler bölgedeki süpermarketi yağmaladı. Çok sayıda dükkan ve mağaza protestolar sırasında kullanılamaz hale geldi.

Eylemcilerin şehir genelinde tahrip ettiği yapı sayısının çokluğu ardından mücadele edemeyeceğini anlayan Minneapolis Belediye Başkanı Jacob Frey ABD’den yardım istedi. Başkan, “Demokratik tutum çerçevesinde gösteri yapsalar bir şey demem ancak insanların güvenliğini sağlamak zorundayım.” dedi.  Sadece bu şehirde değil, ülkenin birkaç farklı eyalet ve şehirlerinde de buna benzer protestolar görüldü. 

George Floyd’un kardeşi Philonise Floyd çarşamba günü CNN’le yaptığı röportajda “adalete ihtiyacımız var” deyip kardeşinin gündüz vakti öldürüldüğünü söylerken göz yaşlarını tutamadı. 

George Floyd’un polis şiddeti ve ırkçılığın kurbanı olması üzerine Amerika’daki sanatçılar olaya tepki gösterdi. John Boyega, Justin Bieber, Lebron James ve Beyonce sosyal medya hesaplarından ırkçı saldırıyı kınadı.

George Floyd neden öldürüldü?

Bir markette sahte 20 dolar kullandığı iddia edilen Floyd, şehir polisi tarafından yakalanıp boğularak öldürüldü. Polisler, Floyd’un kendilerine karşı geldiğini iddia etse de, Floyd tıbbi sıkıntıları olduğunu video da net bir şekilde belirtiyor. “Nefes alamıyorum” demesine rağmen polis memuru dizini çekmiyor ve oracıkta siyahi vatandaşın ölümüne sebep oluyor. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s