İranlı mültecinin sağlık sigortası kesildi, tıbbi yardım alamayınca öldü

Evrensel Gazetesi’nin haberine göre, sağlık sigortası aralık ayında iptal edilen İranlı mülteci Muhammed Torabi, geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

“GİDEN GERİ GELMEZ, ANCAK KALANLAR İÇİN BİR ŞEY YAPILSIN”

Torabi’nin oğlu Hüseyin, “Babamı geri getiremeyiz, ancak diğer mülteciler için bir şey yapılsın” dedi. Türkiye’de aralık ayında yapılan düzenlemeyle “şartlı mülteci” statüsünde bulunanların sigortası geçici süreyle durdurulmuştu. Sanayide kayıt dışı çalışmak zorunda kalan kalp hastası Muhammed Torabi, maddi yetersizlikler yüzünden hastaneye gidemedi, sağlık hakkından faydalanamayınca geçirdiği kalp krizinden hayatını kaybetti. 

İran’dan 6 yıl önce Türkiye’ye ailesiyle göç eden Muhammed Torabi’nin son 4 yıldır kalp rahatsızlıkları bulunuyordu. Geçtiğimiz hafta kalp krizi sebebiyle hastaneye kaldırılan Torabi, Bilecik Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

“AMELİYAT ETMEYİ REDDETTİLER”

Babasının öldüğü geceyi anlatan Hüseyin, “gece iki gibi hastaneye kaldırıldı. Anjiyo olması için Isparta ve Antalya’daki hastaneleri aradılar. Isparta’daki özel hastane tedavi için çok para istedi. Bizde de o kadar para yoktu. Sigortamız da yoktu. Sabah 5’e doğru biz yola çıkmadan hayatını kaybetti.” dedi. Hüseyin, babasının sigortası olmadığı için hastanelerin ameliyat etmeyi reddedişini eleştirdi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s