Fransa, Covid-19 tedavisinde kullanılan, ölümcül yan etkilere sahip hidroksiklorokini yasakladı

Fransa hükümeti, koronavirüs tedavisinde kullanılan sıtma ilacı hidroksiklorokin hakkında artan sağlık endişeleri sonucu yasaklandığını duyurdu.

Fransa hükümeti bugün, koronavirüs tedavisinde kullanımına izin verilen sıtma ilacının kullanım izninin iptal edildiğini açıklayıp, hasta tedavisinde yasaklandığına ilişkin gerekçeyi açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün koronavirüs tedavisinde sıtma ilacı kullanımının ilerleyen dönemde hasta da onarılamaz hasar bırakabileceği yönündeki uyarıyı dikkate alan Fransa hükümeti, bugün ilgili sıtma ilacının koronavirüs tedavisinde kullanılamayacağı yönündeki genelgeyi hızlıca işleme aldı.

Karar hakkında yapılan duyuruda, DSÖ’nün uyarılarına herhangi bir atıfta bulunulmazken, daha çok sağlık bakanlığı ve hükümetin kararı almada etkin olduğu belirtildi.

Fransa, koronavirüsle mücadele kapsamında Mart ayından itibaren hidroksiklorokinin koronavirüs hastaları üzerinde kullanabileceğine dair genelge yayınlamıştı. Sıtma tedavisinde kullanılan ilacın hasta bünyesi için ölümcül yan etkileri olması üzerine hükümet, kullanım iznini tedavülden kaldırdığını açıkladı. 

“HASTALIĞI TEDAVİ ETMEKTEN ZİYADE ÖLÜM ORANINI ARTIRIYOR”

İngiliz Tıp Dergisi Lancet, sıtma ilacı hakkında yayınladığı makalede, ilacın ölüm oranını artırdığını ve hastalarda kalp rahatsızlıklarına sebebiyet verdiğini iddia edip, hidroksiklorokinin hastayı tedavi etmekten ziyade daha ağırlaştırdığını ileri sürmüştü.

Son dönemde ABD Başkanı Donald Trump’ın koronavirüse karşı kullandığını itiraf ettiği hidroksiklorokinin birden fazla ölümcül yan etkisi var, bunların en bilineni kronik kalp rahatsızlığı…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s