ABD demiryolu şirketi koronavirüs sürecinde yüzde 95 kayıp yaşadı, Kongre yardımları mali krizi aşmak için yetersiz

Amerikan sivil tren taşımacılık şirketi Amtrak’ın ayakta kalması için 1.5 milyarlık ödeneğe ihtiyacı var. ABD Kongresi’nden yapılan 1 milyar dolarlık yardım, şirket bünyesinde sadece hava parası maiyeti gördü. 

“TASARRUF MODELİ”

Koronavirüs sağlık sektörü üzerinde olduğu kadar, belki daha ağır bir şekilde ekonominin üzerinde etkili oldu. Sosyal izolasyon kurallarına riayet eden vatandaşların toplu taşıma araçlarını terk etmesi üzerine Amerika’da faaliyet gösteren toplu taşıma şirketi Amtrak, uzun süredir mali krizin içerisinden çıkamıyor. Toplu taşıma şirketinin bu süreçten sağ salim çıkabilmek için belirlediği iki temel kural var.

1-Şirket bu krizi atlatmak için ilk etapta yüzde 20 daralmaya giderek işçileriyle yollarını ayıracak. 

2-Amtrak’a bağlı işletmelerden 500 milyon dolarlık tasarruf sağlanacak.

Şirket yetkilileri, geçen yılın ilk 4 ayına kıyasla yüzde 95 kayıp yaşadıklarını söylediler.

Amtrak CEO’su Bill, şirketin mali yapısını düzeltmek için gelir seviyesine uygun düzenleme kararları almaktan başka çarelerinin olmadığını söyledi. Geçtiğimiz yılın ilk dört ayına kıyasla yüzde 95 kayıp yaşayan şirketin bu durumu ne kadar sürdürebileceği henüz belirsiz.

CEO Bill, “Bu tasarruf sayesinde şirketin geleceği için yapmamız gereken stratejik yatırımları harfiyen yerine getirmemiz gerekiyor. Ve tabii faaliyet gösterirken hijyen kurallarına da uymalıyız. Amtrak’ın bu süreci atlatması için uzun mesafeli seferleri iptal edebiliriz, ve sefer sayımızı azaltabiliriz. Bunun dışında yüksek hızlı tren faaliyetini bir süre durdurmamız şart.” dedi

YOLCU SAYISINDA YÜZDE 50’LİK DÜŞÜŞ

Şirket yetkilileri, pandeminin şirket genelindeki yolcu talebini yüzde 50 azaltacağını vurgulayarak, 32 milyon yolcudan 16 milyon yolcuya düşüşün kaçınılmaz olduğuna inanıyor. 

ABD KONGRESİNDEN BÜYÜK ÖLÇEKTE DESTEK

Amerika Ulaştırma Komitesi Başkanı De Fazio, “Amtrak, eyaletlerden ve tren hissedarlarından gerekli yardımı almalıdır, ve bu işçi kaybının önüne geçilmelidir” açıklamasını yaptı. Kongre, son yıllarda şirkete 2 milyar dolarlık yardım yaptı.

Kongreden şirkete yapılan 1 milyar dolarlık yardıma karşın, şirket yetkilileri tasarruf etmekte kararlı. 1 Ekim’de faaliyet gösterebilmek için 1 milyar 450 milyon dolara ihtiyaç duyan şirket, uzun süredir mali krizin içindeydi. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s