Yeni Zelanda’da 6.8’lik deprem! Başbakan Jacinda Ardern canlı yayındayken depreme böyle yakalandı

Online deprem haritası Geonet’e göre, Yeni Zelanda’nın başkenti Wellington’a yakın Levin şehrinde 5.8 büyüklüğünde deprem yaşandı. İlk belirlenmelere göre 5.9 olarak duyurulan deprem yaklaşık 30 saniye boyunca başkent Wellington’da, tıpkı depremin merkezinde olduğu gibi etkili oldu, çünkü her iki şehir arasında sadece 30 km var.

30 saniye boyunca başkent ve başkent çevresinde etkili olan deprem, halkın paniklemesine sebebiyet verdi. Ofislerdeki insanlar masaların altına kapaklandı ve ülke Başbakanı Jacinda Ardern, depreme parlamento binasında katıldığı canlı yayında yakalandı. Etraftaki araç-gereçin sarsılmasıyla deprem olduğunun ayırdına varan güçlü lider, motivasyonunu bozmadan yayına devam etti.

Depremin ardından ülkenin başbakanı yeniden canlı yayına katıldı ve kendisine yöneltilen soruları cevaplandırdı. Wellington Şehri Acil Durum Ekipleri, sosyal medya üzerinden ülkede herhangi bir hasar oluşmadığını paylaştı.

Depremler şehri Yeni Zelanda volkanik adaların üzerinde. Pasifik’teki 40 bin kilometreye yayılan volkanik adalar, ülkede belirli aralıklarla güçlü sarsıntılara neden oluyor. En son 2016 yılında ülke genelinde hissedilen 7.8’lik depremde 2 kişi hayatını kaybetmiş, milyarlarca dolar hasar oluşmuştu. 

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s