Tacikistan’da mahsur kalan vatandaşlara devletten jet yanıt

Her şey 19 Mayıs’ta Erdem Büyükçapar’ın sosyal medya üzerinden sesini duyurmasıyla başladı. İddiaya göre, koronavirüsün Türkiye’de henüz etkisini hissettirmediği dönemde iş için 15 günlüğüne Tacikistan’a giden Büyükçapar bir daha geri dönememişti. 55 yaşındaki Erdem Büyükçapar’ın diyabet ve hipertansiyon gibi kronik rahatsızlıkları vardı ve 1.5 aydır ilaçlarına erişemiyordu. Son parasını da 14 Mayıs’ta düzenlenecek Tacikistan-Türkiye uçağına yatıran Büyükçapar, bir sebeple bu sefer de iptal edilince tam anlamıyla ortada kalmış oldu. 

Tacikistan’da Erdem Büyükçapar gibi toplam 98 Türk vatandaşı mevcuttu. Onun gibi iş için Tacikistan’a gidenler de vardı , ailesiyle birlikte orada yaşayanlar da. Bütün bu insanların mağduriyeti, Dışişleri Bakanı Yardımcısı Yavuz Selim Kıran’ın olaya el atmasıyla son buldu.

Yavuz Selim Kıran, Twitter’dan yaptığı açıklamada “Tacikistan’da geçici  süreyle bulunan 98 vatandaşımızı ülkemize getiren THY uçağımız Duşanbe’den havalandı. Yolunuz açık olsun. Şimdiden iyi bayramlar” ifadelerini kullandı. 

 İnternetten sesini duyurmaya çalışan baba ve Türkiye’de başvurmadık kurum bırakmayan çocuklar… Ve aynı kaderi yaşayan 98 vatandaş…  Haber Kayda Değer ekibi olarak bu duruma sessiz kalmayıp üzerine düştük, gerekli belgeleri topladık ve süratle haberleştirdik. Haber hiyerarşimizde öncelik “insanların”, öncelik “hak haberciliğinindir”.  Son olarak, buna benzer mağduriyeti yaşayan öteki vatandaşların da tez zamanda ailelerine kavuşmasını diiyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s