Amerika yıl sonuna kadar aşıda seri üretime geçecek

Amerika Birleşik Devletleri’nde uygulanmak üzere 100 bin denek üstünde aşı deneme çalışmaları başlatılacak. Bu kapsamlı çalışmaların tek sebebi, dünya genelinde 330 küsür bin insanın hayatına mal olan virüse karşı güvenilir ve etkili aşı bulmak ve seri üretime geçmek.

“100 BİN GÖNÜLLÜ…”

Çin’in Wuhan kentinden kısa sürede dünyaya yayılan koronavirüsü gittiği her yerde sağlık sektörünü ve ekonominin bütün kalemlerini durma noktasına getirdi. Sadece Amerika’da 100 bine yakın insan hayatını kaybederken, ABD’de bu yıl sonuna doğru seri üretime geçmek için 100 bin gönüllü insanın üzerinde aşı çalışmaları başlatılıyor.

Bilim adamları aşıyı bulmak için önceki bütün çalışmalarını koşulsuz şartsız bu çalışmaya dahil edeceğini açıkladı. Aşı üreticileriyse şu ana kadar edindikleri bütün tecrübelerini paylaşmayı kabul etti. Aşı çalışmalarına Temmuz ayından itibaren başlanılması planlıyor. Yetkililer, 100 bin ila 150 bin kişinin gönüllü olarak katılabileceğini söyledi.

“AFRİKA’DA UYGULANABİLİR…”

İnsan üzerinde yapılan testler doğru doz bulunana kadar bir iki kişi üzerinde devam ediyor. Aşı çalışmalarının sonuçları güvenilir olduğu takdirde daha geniş kalabalıklar üzerinde uygulama başlatılıyor. Eğer bu etapta da olumlu sonuçlar elde edilirse, koronavirüs aşısında seri üretime geçilecek. Aşının işe yarayıp yaramadığını test etmek için virüsün hala yayıldığı yerlerde, aşılar sağlık personellerinin kullanımına devredilecek ve aşı sonuçları pür dikkat takip edilecek. Aşı uzmanı Correy, bu sivil etapta aşı denemelerinin hala hastalığın yayıldığı Washington DC’de veya Afrika’da uygulanabileceğini söyledi. 

“OCAK AYINA KADAR AŞI OLABİLİRSİNİZ…”

Ulusal Sağlık Enstitüleri Müdürü Collins, Moderna INC.’in umut veren aşısıyla Oxford’un ürettiği AstraZeneca’dan ortak bir aşı üretilebileceğini iddia ediyor. ABD Hükümeti, perşembe günü 300 milyon doz Oxford aşısını sağlamak için birim başı 4 dolardan 1.2 milyar dolar ödeme yaptığını açıklamıştı. Amerika’nın ünlü enfeksiyon hastalıkları uzmanı Fauci, tüm koşulların uygun olduğu takdirde aralık veya ocak ayında herkesin aşı olabileceğini söyledi. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s