Sadakatin Bilimsel Adı: Vazopressin

AUPRIA isimli bir gen 20.kromozomda bulunup vazopressin hormonunu salgılamaktadır. Vazopressin hormonunun yüksek olduğu bireyler tek eşliliğe daha yatkındır ve sadıktır. Peki “sadakat hormonu” diye adlandırılan bu hormonda etkili olan etmen nedir ? Takdir edersiniz ki bir çocuk için annenin önemi ve rolü çok büyüktür. Bundan sebep, anne sevgisini ve şefkatini daha fazla gören çocuklarda vazopressin hormonu daha fazla salgılanılıyor…

Anne şefkatinin ve sevgisinin çocuklara aktardığı hormonlardan bir diğeri de oksitosin hormonudur. Oksitosin hormonu hipofiz bezinin arka kısmında salgılanan bir kadınlık hormonudur. Oksitosin hormonu doğumu kolaylaştırmakla birlikte annenin çocuğuna olan şefkat ve sevgisini emzirme yoluyla taşıdığı bir hormondur. Bu hormonun eksikliğinde bireyler mutsuz, depresyonik ruh hâlinde , sürekli kaygı içindedir ve güvensiz hissetmektedirler. Oksitosin ve vazopressin hormonu az aktarılan hatta aktarılamayan bireylerde özellikle erkeklerde tek eşlilik söz konusu değildir ve bu kişiler doğru eş secimi yapamadıkları için evlilikleri boşanma ile sonuçlanır. İlgisiz ve sevgisiz annenin yani sıra uyuşturucu kullanan reseptörleri tahrip olmuş annelerin çocuklarında da benzer durumlar oluşur.

John Bowlby’nin de bağlanma teorisinde bahsettiği gibi sevgi ve korunma gibi faktörler çocuğun temel ihtiyaçlarındandır. Aldatma oranı neden bu kadar yüksek ya da aldatılmayı hakkedecek ne yaptım sorusuna başka acıdan bir bilimsel cevaptır. Aldatan bireylere bahane olsun diye değil neyden kaynaklanabileceğini açıklamak adına yazılmıştır.

Kevser Kurtsatar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s